sobota, 20 maja 2017

DIY - abażur do lampy industrialnej

Ostatnio bardzo spodobały mi się własnoręcznie robione lampy industrialne. A ponieważ potrzebowałam lampy do salonu, postanowiłam taką sobie sprawić i jednocześnie nauczyć się czegoś nowego. O ile umiałam już połączyć kable w lampie TU pokazywałam jak to zrobić, o tyle jeszcze nie próbowałam niczego lutować, a okazało się, że w czeluściach piwnicy ukrywa się lutownica. Znalezisko to dało mi pomysł, aby zrobić własnoręcznie stelaż do abażura :)


W jaki sposób zrobić taki stelaż? Potrzebne będzie kilka rzeczy, wszystkie do kupienia w marketach budowlanych, czy innych tego typu sklepach:
 • lutownica
 • drut
 • spoiwo lutownicze z topnikiem
 • obcęgi  
 • kombinerki, najlepiej zaokrąglone. 

 Pozostałe części do lampy to kabel  - można kupić razem z przełącznikiem i wtyczką, lub też zaopatrzyć się w kabel sprzedawany na metry, wówczas dokupujemy też przełącznik i wtyczkę. Oczywiście niezbędna jest też oprawka do żarówki. Kliknijcie tutaj by zobaczyć jak podłączyć kabel z oprawką. Jeśli chcecie nauczyć się jak podłączyć przełącznik podaję link do filmu o przełączniku i o wtyczce.

Natomiast aby zrobić abażur najpierw musimy pociąć drut obcęgami - konstrukcja mojego abażura opierała się na 4 kołach:
 • małym ok. 5 cm średnicy, które zostawiłam otwarte, by można było przeciągnąć przez nie oprawkę, 
 • 2 kółek - 11 cm średnicy
 • i jednego - tego na środku 19 cm średnicy. 
 • oprócz tego pocięłam drut na półkola, czyli pionowe żebra stelażu, których  było 8.
 Po pocięciu czas na połączenie ze sobą poszczególnych elementów - najpierw zamknęłam obwód kółek przy pomocy lutownicy i spoiwa lutowniczego z topnikiem - wystarczy przyłożyć oba końce drutu do siebie, przyłożyć drucik spoiwa i dotknąć lutownicą przez krótką chwilę - spoiwo się topi łącząc ze sobą oba końce drutu.
Poniżej zdjęcia już z dalszego etapu prac, kiedy przymocowywałam żebra abażuru, ale myślę, że będzie wiadomo o co chodzi.


Następnie należy zaznaczyć np. przy pomocy markera miejsca, w którym będą żebra abażuru i wyginając drut założyć jedne końce drutów najpierw na duże 11 centymetrowe kółko i przylutować, a następnie na to małe 5 cm kółko i również przylutować.
Na koniec przylutowałam drugie kółko 11 i 19 centymetrowe do żeber abażura.
Można jeszcze abażur pomalować farbą w spraju.

Konstrukcja lampy wymagała jeszcze elementu do zawieszenia - u mnie jest nim wieszak oraz bloczek linowy do liny i karabińczyk (pomalowałam je na czarno farbą olejną), dzięki którym zawiesiłam kabel lampy na wieszaku.


5 komentarzy:

 1. نقدم لكم افضل الديكورات واحدث المنتجات في عالم الجوده والخيال
  شركة دهانات بجازان
  تتعدد مجالات شركتنا فيهذا المجال لذلك نقدم
  شركة مقاولات بجازان

  OdpowiedzUsuń
 2. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided bright clear concept...
  ดูหนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wierzę, dokonałas tego.Podziwiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pretty projects,Thank you for the tutorial and for sharing !

  หนังการ์ตูน

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz:)